Az Egyesült Államok a héten kétoldalú megállapodást ajánlhat Ukrajnának, ami az erőforrások közös kezeléséért cserébe garantálná az ország biztonságát – írja az Euronews egy dokumentumtervezet alapján.
A tervezet szerint az Egyesült Államok 100 százalékos pénzügyi érdekeltséggel rendelkezik majd az Újjáépítési Befektetési Alapban, és Ukrajnával közösen fogja azt kezelni „az ukrán erőforrások – köztük az ásványkincsek, olaj- és gázipari készletek, infrastruktúra és kikötők – gazdasági értékének növelése érdekében, egészen addig, amíg az alap finanszírozása nem biztosított teljesen”.
A befektetési alap a háborús védekezés, az újjáépítés és Ukrajna gazdaságának helyreállítása alatt működik majd, célja, hogy az ország GDP-je elérje a 2021. végi szintet.
A dokumentum szerint az ukrán kormány az alapbevételeiből 50 százalékos részesedést kap, azonban ez az arány 66 százalékra nő minden olyan terület esetében, ami jelenleg orosz megszállás alatt áll, de sikerül visszafoglalni. Ukrajna addig köteles befizetni az alapba, amíg a hozzájárulások összege el nem éri az 500 milliárd dollárt. A megállapodás külön kiköti, hogy az ukrán kormány további összeget is befizet az alapba, ami kétszerese lesz az Egyesült Államok által a szerződés aláírása után biztosított támogatásnak.
„Ennek érdekében az Egyesült Államok hosszú távú pénzügyi elkötelezettséget vállal egy stabil és gazdaságilag fejlődő Ukrajna fejlesztésére” – áll a tervezetben. Az Euronews által megtekintett dokumentum február 21-i keltezésű, de egy forrás szerint várhatóan már szerdán jóváhagyják, változtatások nélkül. Sem az ukrán, sem az amerikai kormány nem reagált a lap megkereséseire.
Donald Trump gyorsan átvette az orosz narratívát Ukrajnával kapcsolatban, Zelenszkijt diktátornak nevezte, Ukrajnát okolta az ellenük folyó orosz agresszióért, és a valóságos támogatásoknál sokkal nagyobb, 500 milliárd dolláros ukrán jóvátételt követelt az eddigi amerikai segítségért cserébe.
Trumpot a feltételezések szerint az hergelte fel leginkább, hogy Zelenszkij nem írta alá kapásból az ukrán GDP-t meghaladó amerikai követelésről szóló megállapodást, amit elétettek. A kérdésről Keith Kellogg, az Egyesült Államok ukrajnai különmegbízottja is tárgyalt Kijevben, a szivárogtatások szerint közeledtek is egymáshoz az álláspontok.