„Európának a lehető leghamarabb meg kell erősítenie a védelmi képességeit” – mondta a Guardian szerint Friedrich Merz leendő német kancellár hétfőn. Merz szerint az amerikai kormányzat egyre inkább az „egyedül Amerika” elv felé halad, ami komoly kihívást jelent a kontinens számára.
„Európának most már tényleg csak percei vannak hátra” – mondta.
A vasárnapi szövetségi választások után tartott sajtótájékoztatóján Merz azt mondta, a jelenlegi geopolitikai feszültségek állnak a középpontban. Bár törekedni fog a jó kapcsolatok fenntartására az Egyesült Államokkal, szerinte fel kell készülni a legrosszabb forgatókönyvre is. „Ha azok az erők érvényesülnek, akik nem csupán az „Amerika az első«, hanem szinte az »egyedül Amerika« mottót követik, akkor nehéz lesz. De továbbra is reménykedem, hogy sikerül fenntartanunk a jó transzatlanti kapcsolatokat.”
Arról is beszélt, hogy Európa legnagyobb gazdaságának egy új korszakba kell lépnie. „Különösen a washingtoni bejelentéseket követően az elmúlt hetekben egyértelművé vált, hogy nekünk, európaiaknak most nagyon gyorsan cselekvőképesekké kell válnunk” – mondta az évekig egy amerikai cégnek dolgozó politikus.
Merz reményét fejezte ki, hogy húsvétig, vagyis április végéig sikerül koalíciót alakítania, kiemelve a tárgyalások sürgősségét: „A világ nem vár ránk.” Az AfD erősödésével kapcsolatban azt mondta, a választás az utolsó figyelmeztetés volt a demokratikus pártoknak, hogy közös megoldásokat találjanak.
A német választást értékelő cikkünkben azt írtuk, Merz nehezebb helyzetből indul, mint bármelyik korábban győztes kancellárjelölt. Bár javított pártja 2021-es eredményén, a 28,5 százalék még így is a CDU történetének második legrosszabb eredménye, ami nemcsak a fél évvel ezelőtti, hanem még a választás napja előtti várakozásoktól is elmaradt.
Helyzetét tovább nehezíti, hogy mivel az AfD-vel való együttműködést többször kizárta, a zöldekkel nincs többsége, a Linke pedig túl radikális számára, nincs mozgástere a koalíciós tárgyalásokon. Kénytelen lesz a szociáldemokratákkal koalíciót kötni, akik csak az ország jövőjéért érzett felelősségből egyeznek majd meg vele. A kényszer-koalíció számos konfliktust generálhat, ezek a viták pedig tovább erősíthetik az AfD-t, ami már most a kancellár eljelentéktelenedésével és a 2029-es választási győzelemmel számol.